9 vegan maiustust, mis on väärt proovimist

Tänapäeval on saadaval palju vegan snäkke ja maiustusi, mis ei jää maitselt alla oma mitte-vegan versioonidele. Tegelikult võivad vegan maiustused olla hoopis palju tervislikumad, kuna nende valmistamisel on kasutatud teistsuguseid koostisaineid. ​Näiteks on vegan küpsetised ja maiustused looduslikult kolesterooli- ja laktoosivabad ning nende küllastunud rasvhapete sisaldus on samuti madalam. Seega on vegan maiustused suurepärane variant ka neile, kes natukene tervislikumalt toituda soovivad. 

Siin on 9 vegan maiustust, mis on ühtlasi maitsvad ja tervislikud ning viivad keele alla ka nendel, kes pole taimetoitlased.

1. Tassikoogid

Kergitusaine abil on võimalik tassikooke ka ilma munata valmistada. Tavalise piima saab asendada soja- või kaerapiimaga. Lisaks on tänapäeval olemas ka taimne vahukoor, seega ei pea taimetoitlastele mõeldud tassikoogid üldse erinema tavalistest tassikookidest. Mõned head variatsioonid vegan tassikookidest on näiteks maapähkli tassikoogid või maasika tassikoogid. 

2. Besee

Taimetoitlastele mõeldud besee võib esialgu kõlada natukene ulmeliselt, sest traditsiooniliselt valmistatakse beseed ju munavalgest. Kuid inimesed on leidlikud ning mingil hetkel avastati, et vesi kikerherneste purgis toimib vahustades täpselt samamoodi nagu munavalge. Seega pole isegi besee enam taimetoitlastele keelatud. Beseed on võimalik valmistada kõigis vikerkaarevärvides ning maitsekombinatsioonide piiriks on vaid fantaasia. 

3. Toorkoogid

Taimetoitlaste hulgas on toorkoogid väga populaarsed. Toorkoogid on tavaliselt kerged ja tervislikud, sest saia asemel kasutatakse põhja valmistamiseks hulgaliselt teisi koostisaineid nagu datleid, mandleid, kreeka pähkleid jne. Täidis valmistatakse tavaliselt india pähklitest ja kookosõlist. Kuna india pähkleid tuleb eelnevalt vees leotada, on on koogi ainsaks miinuseks see, et ettevalmistusprotsess koogi tegemiseks on natuke pikem. Õnneks saab häid toorkooke ka tellida, näiteks siit. 

4. Makroonid

Makroonide puhul on kõige tähtsamad koostisaine mandlijahu ja munavalge. Seega on vegan makroonid valmistatud samamoodi nagu vegan beseed – asendades munavalge kikerhernevedelikuga. Ja see toimib, sest maitsevahe on peaaegu olematu. Vegan makroon petab oma tarbijad ära nii välimuse kui maitsega. 

5. Rummipallid

Vegan rummipallid on üks nendest maiustustest, mille vegan versioon on palju tervislikum kui originaalretsept. Nimelt kasutatakse vegan rummipallide valmistamiseks datleid, mandlijahu, natukene kakaod ja rummiessentsi. Teadagi on mandlid ja datlid mõlemad ülimalt tervislikud ning midagi üleliigset, nagu suhkur, retseptis ei ole.

6. Kohukesed

Vegan kohukeste puhul on esimene koostisaine, mis vajab väljavahetamist, kohupiim. Eesti turul on saadaval erinevaid vegan kohukesi: mõned on valmistatud kookosjogurti baasil,  teised näiteks tofust ja kookospiimast. Vegan kohukeste suureks pluss on samuti see, et tihti pole kohukestesse lisatud tilkagi suhkrut, vaid hoopis datleid, agaavisiirupit, goji marjasid ja muid tervislikke koostisaineid. 

7. Pulgakoogid

Pulgakoogid on armsad väikesed maiustused, mis põhimõtteliselt kujutavad endast koogipalli, mis on torgatud pulga otsa. Pulgakookide kaunistamiseks on lõputult võimalusi ning seetõttu on need saanud väga populaarseks. Pulgakoogid sobivad hästi nii peolauale kui niisama vahepalaks. 

8. Jäätis

Taimetoitlased on välja mõelnud ka tervislikuma alternatiivi jäätisele, mida tuntakse ka “nice cream” nime all. Vegan jäätisesse ei ole lisatud suhkrut, see on tulvil kasulikest koostisosadest ja maitseb imehästi. Millest seda siis tehakse? Vegan jäätist saab valmistada blenderis, kasutades külmutatud banaane ja taimset piima. Jäätist saab maitsestada näiteks agaavisiirupi, kaneeli, vanilliekstrakti ja marjadega.

9. Trühvlid

Lisaks kõigele eelmainitule, on taimetoitlastel võimalik nautida ka imemaitsvaid trühvleid, kus tavalist lehmapiima asendab tihti parajalt rasvarikas kookospiim. Vegan trühvleid saab teha näiteks pähklite, kookoslaastude või šokolaadiga, mis ei sisalda piima.

Lisa kommentaar