Kuidas teha fotosid külma ilmaga?

Talv on kaunis aastaaeg ning pakub ühtlasi ka palju uusi võimalusi pildistamiseks, kuid külma temperatuuriga kaasnevad ka teatud väljakutsed. Kuidas kaitsta ennast ja oma varustust külma eest? Siin on 6 nippi selleks, et talvel pildistamine paremini sujuks. 

Tee ettevalmistusi

Alusta pildistamist laetud akuga ning võimalusel võta kaasa ka varuaku, sest külma temperatuuriga saab kaamera aku palju kiiremini tühjaks. Sama kehtib ka telefonide puhul. Leia soojuskindel kott kaamera ja varuaku jaoks. Varuakut on hea hoida ka jope sisetaskus, sest nii hoiab kehatemperatuur seda soojas. 

Pane ennast soojalt riide. Lisaks tuleks arvestada sellega, et õues pildistades hakkavad kõige rutem külmetama käed. Proovi leida kindad, mis hoiavad sooja, kuid on siiski piisavalt mugavad kaamera kasutamiseks. 

Õues pildistamiseks võiks kaasas olla ka eraldi kätesoojendaja. Nii on võimalik käed ruttu üles soojendada ning soovi korral fotojahti jätkata. Kui tunned, et sul on liiga külm, tuleks pildistamine siiski pooleli jätta ja mõni teine kord uuesti proovida. Ükski foto pole väärt enda tervise kahjustamist.

Seadista kaamera sätted manuaalselt

Enamik inimesi kasutab fotode tegemiseks automaatseid kaamera seadeid, mis tähendab seda, et kaamera otsustab ise kui palju ta fotodele valgustust lisab. Kogenumad fotograafid seadistavad kaamera aga manuaalselt, sest ükski automaatrežiim ei ole täiuslik.

Automaatseaded võivad olla probleemiks just lund pildistades, sest lumi on väga ere ning kaamera arvab siis, et peab pildid tumedamaks tegema. Nii võib lumi piltidel hall jääda. 

Kui pildid tulevad muudetud seadetest hoolimata tumedad, saab neid ka fototöötlus programmides kohendada. Siiski on töötlemist parem alustada fotost, mis on soovitud lõpptulemusele juba võimalikult lähedal.

Otsi kontrasti

Valge maapinna taustal tulevad objektid nagu puud, hooned, loomad või inimesed fotol palju paremini esile. Otsi huvitavaid objekte, et lisada oma fotodele kontrasti. Pildid ainult valgest maapinnast võivad jääda natuke igavaks. 

Pikk säriaeg

Lumesadu annab võimaluse kaamera säriajaga mängida. Lühikese säriajaga jäävad lumehelbed fotole selged ja teravad, pikem säriaeg annab võimaluse jäädvustada lumehelbete liikumist. Nii saab teha huvitavaid pilte näiteks tuulise ilmaga või jäädvustada lumehelbete langemist. 

Pika säriajaga pildistades on oluline kaamerat ise mitte liigutada. Selliste piltide puhul oleks kindlasti abiks statiivi olemasolust.

Kaitse kaamerat niiskuse eest

Kaamerad ei karda külma, kuid probleemiks võib olla niiskus. Kui oled kaameraga pikalt külmas pildistanud ja tood selle sooja ruumi, tekib kaamera pinnale kondens ehk õhuniiskus, mis muutub kaamera külmal pinnal veeks. 

Kuna kaamerad on mingil määral niiskuskindlad ei pruugi see koheselt probleeme tekitada, kuid pidev kokkupuude veega võib kaamerale siiski halvasti mõjuda. Kogenumad väljas pildistajad kasutavad selle vältimiseks õhukindlaid kilest kotte, kuhu sisse nad panevad kaamera enne sooja siseruumi minemist. Nii ei saa kaamerale kondensi tekkida, sest see ei puutu kokku õhu ega õhuniiskusega. Kaamera saab kotist välja võtta siis, kui see on piisavalt üles soojenenud. Kasuta seda aega enda üles soojendamiseks ja tee endale tassike teed.

Jää siseruumidese

Mõned inimesed on külmakartlikumad kui teised. Kui juba mõte väljas pildistamisest toob sulle külmavärinad, siis proovi asjale loovalt läheneda. Talviste fotode tegemiseks ei pea ilmtingimata tundide viisi õues külmetama. Mõtle, mida saaksid saavutada siseruumides, milline vaade avaneb sulle toaaknast, jne. Ehk saad pildistada jääpurikaid, päikeseloojangut või midagi muud huvitavat. Teine variant oleks teha fotosid läbi autoakna.

Talvel pildistamine on paras väljakutse, kuid loodetavasti aitavad need nipid selle ülesandega paremini toime tulla. 

Artikkel valmis koostöös voodrilaud.ee‘ga

Lisa kommentaar